Ewa Zagórska
Odsłony: 1998

20230210 103421

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 1c biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ - lekturki spod chmurki”. Tytuł tegorocznej edycji to „Podróżowanie przez czytanie”.
Podczas realizacji I modułu podróżowaliśmy po Polsce. Przygodę z projektem rozpoczęliśmy od wysłuchania „Rozchmurzonego opowiadania na powitanie” o chmurce Tosi. Stworzyliśmy dużą Tosię i jej małe chmurki-siostrzyczki. Następnie, spośród zaproponowanych lektur, wybraliśmy książkę Adama Bahdaja „Pilot i ja” i wspólnie przeczytaliśmy ją na zajęciach. Kolejnym punktem realizacji projektu było uzupełnienie  lekturników.

Uczniowie sukcesywnie w trakcie omawiania książki, wypełniali jej metryczkę, rysowali portret głównego bohatera, opisywali jego przygody, a następnie przedstawiali je w formie plastycznej. Powstały ciekawe, niepowtarzalne kreacje rysunkowe. W ramach tematu „Poznajemy miejscowość”, dzieci przygotowały nie tylko plakaty zachęcające innych do przeczytania omawianej lektury, ale także ukazujące piękno Olsztyna i jego okolic.  Wykonanie zadania poprzedzone zostało pracą przy mapie oraz czytaniem książek, oglądaniem zdjęć, fotografii i filmów edukacyjnych na temat atrakcji turystyczno-przyrodniczych miasta, będącego stolicą Warmii.
Następnie, pracując w dwuosobowych zespołach, uczniowie tworzyli własne gry planszowe, związane z treścią lektury. Powstały kolorowe plansze, zestawy pytań, pionki, a nawet plastelinowe kostki do gry. Każda planszówka opatrzona została opracowaną przez autorów instrukcją. Wyszło SUPER, a testowanie gier sprawiało wiele radości i przebiegało bardzo entuzjastycznie.
Na zakończenie pracy z lekturą „Pilot i ja”, odbyła się sesja fotograficzna.
W ramach realizacji projektu, zorganizowaliśmy też szkolną akcję bookcrossingową „CZYTAM Z KLASĄ – książki w podróży”. W sali lekcyjnej powstała przestrzeń, gdzie zgromadziliśmy pozycje książkowe dla dzieci. Uczniowie mogą wymieniać się nimi – wziąć do domu, przeczytać i odnieść.
Tak więc, pierwszy moduł projektowy uważamy za zakończony. Z niecierpliwością czekamy na kolejną podróż – tym razem po Europie.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.