Iwona Dróżdż
Odsłony: 1904
zdjcie 1

7 marca 2023 roku pierwszym spotkaniem z Partnerem rozpoczęliśmy realizację nowego projektu. Tym razem idziemy drogą do neutralności klimatycznej.
Miasto Mińsk Mazowiecki wytypowało naszą szkołę (i SP5) do projektu: Szkoła z wizją 2045 – inicjatorem działań na rzecz neutralności klimatycznej miasta (Visions 2045). Z Polski w projekcie udział wezmą dwa miasta: Zamość i Mińsk Mazowiecki, z których każde angażuje dwie szkoły.

Zakłada się, że budowanie świadomości oraz realizacja konkretnych działań wśród najmłodszych, przy jednoczesnym zaangażowaniu dorosłych (dyrektorów, nauczycieli, personelu technicznego i administracyjnego, rodziców oraz przedstawicieli transportu publicznego, firm energetycznych czy cateringowych) ułatwi zmierzanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej miasta i właściwego korzystania z zasobów. Dzięki holistycznemu podejściu możliwe będzie uczynienie ze szkół wzorców do naśladowania i inicjatorów procesu zmniejszania śladu węglowego oraz zaangażowanie ich w realizację lokalnych celów klimatycznych i energetycznych we współpracy z władzami samorządowymi.
Projekt Visions 2045 realizować będziemy do 30.04.2025 r.

Partnerami projektu są:

• • Independent Institute for Environmental Issues (UfU) – Berlin, Niemcy
  • • National Trust Ecofund – Sofia, Bułgaria
  • • Energy Agency of Savinjska, Saleska and Koroska Region (KSSENA) – Velenje, Słowenia
  • • Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC) – Kraków, Polska
Na naszym pierwszym spotkaniu poznaliśmy cele projektu i zadania, jakie stoją przed nami w związku z jego realizacją. Zbieraliśmy również dane potrzebne do przeprowadzenia audytu klimatycznego w szkole i obliczenia śladu węglowego budynku szkolnego z wykorzystaniem dedykowanego do tego celu kalkulatora. Przed nami poszerzanie wiedzy w zakresie ochrony klimatu i wdrażanie szkolnego planu działania na rzecz neutralności klimatycznej.