Iwona Dróżdż

309549902 618913159707909 2578277076898366616 n Podróż do Grecji rozpoczęła się 30.09.2022r. w godzinach popołudniowych. Podróżowano liniami Ryanair z lotniska w Modlinie oraz wynajętym autokarem na trasie Mińsk Mazowiecki - Modlin. W ramach mobilności edukacyjnej zgodnie z formularzem kontraktowym 20 uczniów i 4 nauczycieli wzięło udział w zajęciach merytorycznych i warsztatach oraz wycieczkach edukacyjnych związanych z tematyką projektu organizowanych wspólnie ze szkołą przyjmującą 6th Gymnasium of Evosmos. Zgodnie z założeniami projektu zajęcia merytoryczne odbywały się wg tematyki: 1. GETTING TO KNOW 2. DISCOVERING THE PAST 3. ADMIRING THE PRESENT 4. PROTECTING THE ENVIRONEMENT FOR A BETTER FUTURE 5. ACTIVE CITIZENSHIP.

Zajęcia w placówce goszczącej, warsztaty i wycieczki edukacyjne pozwoliły zrealizować główny cel projektu, którym było doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku obcym. Ponadto poznawanie placówki przyjmującej, zajęcia integracyjne oraz różnorodne aktywności w ramach realizacji tematyki projektu wpisujące się w podstawę programową obydwu placówek, umożliwiły rozwijanie kompetencji kluczowych i budowanie u naszych uczniów postaw proekologicznych i prozdrowotnych, otwartości wobec świata i innych ludzi, ciekawości poznawczej, kreatywności i odpowiedzialności. W czasie wspólnych zajęć uczniowie zwiedzili szkołę, zorganizowano grę integrującą „Blind dates”, turniej wiedzy o Polsce i Grecji puzzle kulinarne i ekologiczne, warsztaty historyczne w Muzeum Archeologicznym, warsztaty w ogrodzie botanicznym Botanical Gardens, lekcję muzealną w Muzeum Kultury Bizantyjskiej. W czasie zajęć merytorycznych uczniowie prezentowali przygotowane filmy i prezentacje multimedialne o swoich miastach, szkołach, zainteresowaniach. Dni wolne od zajęć merytorycznych (sobota, niedziela) wykorzystano na całodzienne wycieczki: do masywu skalnego Meteora i zwiedzanie umiejscowionych na skałach prawosławnych monastyrów oraz na rejs statkiem wycieczkowym wzdłuż półwyspu Athos. W jedno popołudnie odbyła się również wycieczka do Neoi Epivates i odpoczynek na plaży. Wycieczki oraz zwiedzanie zabytków Salonik odbywały się pod opieką lokalnych przewodników (w języku polskim i angielskim). Działania projektowe, wycieczki, zwiedzanie i lekcja muzealna umożliwiły uczestnikom projektu poznanie bogactwa wielowiekowej kultury Grecji. Ponadto warsztaty w ogrodzie botanicznym Botanical Gardens, w ramach których uczniowie mieli możliwość odkrycia piękna przyrody tego obszaru Morza Egejskiego, uwrażliwiły uczestników na piękno natury i obudziły świadomość odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Na zakończenie mobilności w pięknej scenerii Ancient Agora dokonano podsumowania pobytu w Grecji. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia udziału w mobilności w postaci certyfikatu.