Strona główna ]

TO JUŻ PIĄTY RAZ...

W słoneczny zimowy piątek 20.02.2009r. po raz piąty zawitali do mińskiego Kopernika goście z Łosic, Legionowa oraz Serocka, uczniowie wraz z opiekunami ze szkół podstawowych województwa mazowieckiego, noszących imię naszego słynnego astronoma. Przebyli długą drogę, aby wspólnie z wychowankami Jedynki uczcić 536 rocznicę urodzin wielkiego Polaka i wziąć udział w V Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Życiu i Pracy Mikołaja Kopernika oraz o Astronomii. Turniejowi, jak co roku, towarzyszyły dwa inne konkursy – literacki na opowiadanie pt. Podróż na inną planetę oraz plastyczny pod hasłem Statek kosmiczny. Organizacji całego przedsięwzięcia podjęły się tradycyjnie panie: Agnieszka Wodzińska, Bożena Polkowska oraz Małgorzata Szczęsna. Tegoroczne przygotowania wsparła swoją pomocą również pani Małgorzata Nowicka.

Goście po krótkim odpoczynku po podróży, rozgrzani gorącą herbatą i kawą udali się do sali gimnastycznej, gdzie serdecznie powitała wszystkich pani dyrektor Ewa Żak pełniąca honory gospodarza tegorocznej uroczystości.

V Konkurs Wiedzy o Życiu i Pracy Mikołaja Kopernika oraz o Astronomii odbył się przy licznie zgromadzonej publiczności. Obecni poznali składy trzyosobowych drużyn, przypomnieli sobie zwycięzców poprzednich konkursów, poznali zasady rywalizacji i… zaczęło się.

Turniej przebiegał w trzech rundach.

Zmaganiom drużyn, jak zawsze, towarzyszyły wielkie, nieskrywane emocje, zwłaszcza, że pytania w pierwszej rundzie, takiej „na rozgrzewkę”, były stosunkowo proste. Każdą prawidłową odpowiedź publiczność nagradzała gromkimi oklaskami. Po piątej kolejce pytań okazało się, że jest remis.

Najprawdopodobniej druga runda zaważyła na końcowych wynikach, gdzie ważna była nie tylko wiedza, ale także strategia – czy odpowiadać na łatwiejsze, ale niżej punktowane pytania, czy też zaryzykować i wybrać cenniejsze, ale i trudniejsze zadanie.

Większych kłopotów nie sprawiła trzecia runda, wzbogacona prezentacją, w której uczniowie rozpoznawali m.in. miasta związane z życiem Mikołaja Kopernika oraz gwiazdozbiory.

Tym razem obyło się bez dogrywki. Pierwszy raz laur zwycięzcy przypadł drużynie ze Szkoły Podstawowej nr1 w Mińsku Mazowieckim w składzie: Anna Michalska, Angelika Ludwiczak, Piotr Cudny, podopiecznym p. Małgorzaty Nowickiej i tym samym odebrano palmę pierwszeństwa zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach, którą dzierżył od czterech lat. Drugie miejsce zdobyła debiutująca w tym roku w turnieju drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie w składzie: Aleksandra Kordus, Anna Pietrzak i Michał Dudek, podopieczni p. Jolanty Urbańskiej. Trzecie miejsce przypadło odmłodzonej drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach w składzie: Adrian Borkowski, Hubert Gałecki, Grzegorz Kaźmierczak, podopieczni p. Marianny Zielińskiej – Czapskiej.

Zaproszenie do obchodów Dnia Patrona mińskiej Jedynki przyjęły również dwie inne szkoły imienia Mikołaja Kopernika – z Nowej Wsi i Cieksyna, a także Szkoła Podstawowa nr 5 z Mińska Mazowieckiego (co nas bardzo cieszy), biorąc udział w konkursie literackim na opowiadanie pt. Podróż na inną planetę i plastycznym pod hasłem Statek kosmiczny

Piątkowe przedpołudnie stało się znakomitą okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów. Nagród i dyplomów przyznano i w tym roku bardzo dużo, ponieważ na konkursy literacki i plastyczny spłynęło wiele prac na bardzo wysokim poziomie. Lista nagrodzonych i wyróżnionych uczniów jest dzięki temu wyjątkowo długa.

Na konkurs plastyczny, którego tematem był Statek kosmiczny wpłynęło 150 prac. Oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. Kilku spośród nich przyznano nagrody ex equo.

Z 36 prac literackich  na temat Podróż na inną planetę komisja musiała wybrać najlepsze, co było nie lada kłopotem, gdyż wszystkie reprezentowały podobny, wysoki poziom.  Po długich obradach jury udało się jednak ustalić listę laureatów.

W eliminacjach szkolnych do V Turnieju Wiedzy o Życiu i Pracy Mikołaja Kopernika oraz o Astronomii III miejsce zajęli uczniowie klasy 5A: Tomasz Michalski, Rafał Kułak i Bartłomiej Kowalczyk, II miejsce uczniowie klasy 4B: Dominik Kalinowski, Jakub Jurek i Sebastian Chłopik, a I miejsce uczniowie klasy 6B: Anna Michalska, Angelika Ludwiczak i Piotr Cudny.

Uroczystości związane z Dniem Patrona mińskiej Jedynki odbyły się w odświętnie udekorowanej przez panią Agnieszkę Kaczmarczyk sali gimnastycznej SP1. Na drabinkach, na co dzień służących do ćwiczeń gimnastycznych, zabłysło ogromne słońce, a wokół niego ujrzeć można było krążące planety. Granatowe niebo zaś rozjaśniły złote gwiazdy.

Podczas akademii nie zabrakło chwil poważnych i podniosłych, które towarzyszyły wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu szkoły oraz złożeniu kwiatów pod pomnikiem patrona, Mikołaja Kopernika.

Część artystyczną, która uświetniła obchody Dnia Patrona w Jedynce, przygotowała klasa VIC pod czujnym okiem swojej wychowawczyni, pani Bożeny Swatko. Można było dzięki niej przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia polskiego astronoma, posłuchać pięknych wierszy na jego temat oraz stać się świadkiem formowania nowego porządku wszechświata. Oprawą muzyczną zajął się tradycyjnie pan Tomasz Zalewski.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr1 w Mińsku Mazowieckim oraz organizatorzy V edycji konkursów kopernikowskich cieszą się bardzo, że coraz więcej szkół noszących imię słynnego polskiego astronoma pragnie wraz z mińską Jedynką obchodzić uroczyście dzień jego urodzin. Cieszy również fakt, że do tych obchodów włączyła się Szkoła Podstawowa nr 5 z Mińska Mazowieckiego.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału już za rok w następnej edycji konkursów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi.

Dzień Patrona w roku szkolnym 2009/2010