Strona główna ]

 

OMNIBUS 2017 w Koperniku

W tegorocznym X, a zarazem jubileuszowym, Powiatowym Konkursie Wiedzy dla Uczniów Szkół Podstawowych OMNIBUS 2017 wzięli udział uczniowie z 25 szkół z powiatu mińskiego. Turniej wiedzy odbył się 11 maja (klasy I – III) i 12 maja (klasy IV – VI) w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Wicedyrektor szkoły pani Ewa Żak serdecznie przywitała przybyłych gości – uczniów i ich opiekunów, pogratulowała uczestnikom konkursu zwycięstwa w eliminacjach szkolnych, a także podziękowała za przyjęcie zaproszenia do rywalizacji. Życzyła również uczniom powodzenia podczas zmagań o tytuł OMNIBUSA 2017.

Organizatorki - pani Małgorzata Nowicka, pani Monika Sokołowska, pani Małgorzata Szczęsna oraz pani Anna Wasążnik dla uczestników rywalizacji o miano OMNIBUSA 2017 z klas IV – VI, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowały trzy rundy pytań z różnych dziedzin wiedzy. I runda polegała na udzieleniu odpowiedzi na losowo przypadające uczniom pytania, podobnie jak w znanym teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. W II i III rundzie uczniowie odpowiadali pisemnie na te same pytania. W rundzie II asystenci z klasy VIA SP1 wylosowali dla zawodników 10 pytań z zakresu języka polskiego, historii, przyrody, sportu, sztuki, matematyki czy informatyki. III runda pytań  przygotowana została na prezentacji. Losowano je spośród następujących kategorii: miasta, pomniki, kwiaty, sportowcy, narzędzia, zwyczaje i obrzędy, pojęcia literackie, bohaterowie lektur szkolnych oraz znaki drogowe. Tu czekało na uczestników turnieju 10 pytań, podobnie jak w rundzie II. Do kolejnej rundy przechodzili wszyscy zawodnicy, otrzymując po jednym punkcie za każdą prawidłową odpowiedź. Najlepszym okazał się ten, kto zgromadził największą ilość punktów na swoim koncie. Uczestnikom konkursu, podobnie jak w poprzednim roku, punkty przyznawało jury wyłonione na drodze losowania spośród opiekunów przybyłych wraz ze swoimi wychowankami do Szkoły Podstawowej nr 1. Przewodniczyła jurorom pani wicedyrektor Ewa Żak. Po przeprowadzeniu zaplanowanych trzech rund i podliczeniu punktów okazało się, że rywalizacja została rozstrzygnięta bez dogrywki. Najwięcej punktów na swym koncie zgromadziła uczennica SP w Ładzyniu - Olga Kamińska i tym samym zdobyła tytuł OMINBUSA 2017, drugie miejsce zajęli ex equo Filip Betlej z SP nr 2 w Mińsku Mazowieckim, Adrian Cembrowski z SP w Mariance oraz Aleksandra Kobrzak z SP w Pustelniku, a trzecie miejsce ex equo przypadło Sebastianowi Laskowskiemu z SP nr 2 w Sulejówku oraz Janowi Proczkowi z SP w Dębem Wielkim. Jury wyróżniło także Marcina Bąka z SP w Żakowie, Martynę Stępińską z SP w Wielgolesie, Krzysztofa Pieńkowskiego z PSP w Siennicy i Magdalenę Wąsowską z SP w Kałuszynie.

Nieco inaczej wyglądał przebieg rywalizacji wśród uczniów klas młodszych. Koordynatorki, panie Elżbieta Gajda, Ewa Zagórska, Natalia Pielasa, Karolina Kluczek i Monika Kosut na początek tej części konkursu przygotowały dla uczestników turnieju pisemny test składający się z kilkudziesięciu pytań. Druga runda polegała na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące różnych dziedzin wiedzy, runda trzecia zawierała pytania związane z literaturą, natomiast w rundzie czwartej należało rozpoznać fragmenty znanych melodii. Po zsumowaniu punktów okazało się, że w grupie klas I – III tytuł OMNIBUSA 2017 zdobył  Szymon Adamiec z PSP w Siennicy, II- Jakub Bareja z PSSP w Mińsku Maz. oraz Julian Ługowski z SP w Stojadłach, natomiast III Arkadiusz Mroczek z SP w Mariance. Jury wyróżniło Zofię Kurowską z SP w Kałuszynie i Weronikę Górską z SP w Chobocie.

Podczas przerwy organizatorzy przygotowali dyplomy dla zwycięzców, a zawodnicy i ich opiekunowie mogli zregenerować swoje siły, spożywając przygotowane ciasta upieczone przez rodziców uczniów SP1, ciasteczka oraz soki.

Po przerwie nastąpił najważniejszy moment, czyli wręczenie statuetek zdobywcom tytułu OMNIBUS 2017, dyplomów i nagród dla najlepszych uczestników konkursu, dyplomów za udział i drobnych upominków uczestnikom rywalizacji oraz podziękowań ich opiekunom. Serdecznie podziękowania organizatorzy składają Panu Tomaszowi Paudynie, dyrektorowi Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim, który, jak co roku, hojnie wspiera konkursy organizowane przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1.

 

Opracowała Małgorzata Szczęsna

nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1

w Mińsku Mazowieckim 

do góry