Strona główna ]

Święto Patrona w naszej szkole

Tradycją w naszej szkole stało się obchodzenie Dnia Patrona z udziałem zaproszonych gości ze szkół w województwie mazowieckim, noszących imię słynnego astronoma, a także uczniów i ich opiekunów z mińskich szkół podstawowych. I tym razem w słoneczny zimowy piątek 10.02.2017 r. po raz trzynasty zawitali do mińskiego Kopernika goście z Łosic i Szymanowa, którzy przebyli długą drogę, aby wspólnie z wychowankami Jedynki uczcić 544 rocznicę urodzin wielkiego Polaka i wziąć udział w XIII Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Życiu i Pracy Mikołaja Kopernika oraz o Astronomii. Oprócz nich o palmę pierwszeństwa w znajomości życia i pracy wielkiego astronoma oraz wiedzy o kosmosie walczyły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim oraz Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim. Turniejowi, jak co roku, towarzyszyły dwa inne konkursy – literacki, w którym zadaniem uczestników było napisanie kartki z dziennika Mikołaja Kopernika oraz plastyczny pod hasłem “Scena z życia Mikołaja Kopernika”. Organizacji Dnia Patrona  podjęły się tradycyjnie panie: Małgorzata Nowicka, Małgorzata Szczęsna, Monika Sokołowska i Anna Wasążnik. Tegoroczne przygotowania wsparły swoją pomocą również panie Agnieszka Kaczmarczyk, Anna Gizińska, Elżbieta Kowalczyk i Anna Jaworska..

Goście po krótkim odpoczynku po podróży udali się do sali gimnastycznej, gdzie serdecznie powitała wszystkich pani dyrektor Ewa Żak. Tam przystąpili do rywalizacji w turnieju.

Turniej przebiegał w pięciu rundach. W każdej z nich zawodnicy mieli za zadanie

odpowiedzieć na 5 kolejnych pytań wyświetlonych na prezentacji. Za każdą prawidłową odpowiedź zespół otrzymał 1 punkt. W przypadku remisu pomiędzy drużynami o miejscu decydowała dogrywka. Po pierwszym pytaniu w dogrywce zadanym drużynom walczącym o drugie miejsce turniej został rozstrzygnięty. Zwyciężyła w tym roku drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łosicach, trzecie natomiast przypadło zespołowi z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim. Zawodnicy z poszczególnych drużyn wykazali się ogromną wiedzą na temat życia i pracy Mikołaja Kopernika, a także z zakresu astronomii, ponieważ o ich miejscu w turnieju decydował nierzadko zaledwie jeden punkt.

Zaproszenie do uczczenia patrona naszej szkoły przyjęły również inne szkoły imienia Mikołaja Kopernika z województwa mazowieckiego – z Nowej Wsi, Cieksyna, Serocka, Bieniędzic, Radzanowa i Goworowa, a także ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim, biorąc udział w konkursie literackim i plastycznym.

Piątkowe przedpołudnie stało się znakomitą okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów. Nagród i dyplomów przyznano w tym roku bardzo dużo, ponieważ na konkursy literacki i plastyczny spłynęło bardzo wiele prac na wysokim poziomie. Lista nagrodzonych i wyróżnionych uczniów jest więc wyjątkowo długa. Można ją zobaczyć w zakładce Konkursy oraz na stronie głównej.

Uroczystość Dnia Patrona odbyła się w odświętnie udekorowanej hali widowiskowo - sportowej ZSM1. Na drabinkach na co dzień służących do ćwiczeń gimnastycznych zabłysło ogromne słońce, granatowe niebo zaś rozjaśniły złote gwiazdy.

Podczas akademii nie zabrakło chwil poważnych i podniosłych, które towarzyszyły wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu szkoły oraz złożeniu kwiatów pod pomnikiem patrona.

Część artystyczną, która uświetniła obchody Dnia Patrona w naszej szkole, przygotowały klasy IVC, VIA, VC i IIE pod czujnym okiem swoich wychowawczyń - pani Anny Wasążnik, pani Małgorzaty Szczęsnej i pani Anny Gizińskiej.