BPolkowska

DZIECI W WIRTUALNEJ SIECI
NASTOLATKI W WIRTUALNYM TUNELU

Cyfrowa przestrzeń coraz bardziej wciąga również nasze dzieci, które zafascynowane światem mediów społecznościowych, gier i filmów, a także postawione przed koniecznością nauki zdalnej, spędzają przed ekranami coraz więcej czasu.
Jednak wirtualny świat, choć otwiera przed nimi nowe perspektywy, jednocześnie stawia je przed poważnymi zagrożeniami: pornografia internetowa, cyberprzemoc, problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym – to tylko część z nich. Jak ustrzec nasze dzieci przed niebezpieczeństwem? Jakie zasady warto wprowadzać i jak je egzekwować?
Liczymy, że oba poradniki przygotowane przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii – zarówno „Dzieci w wirtualnej sieci”, jak i najnowszy „Nastolatki w wirtualnym tunelu”, a także inne materiały dostępne na stronie fundacji i prowadzonym przez nią portalu www.rodzice.co  – okażą się pomocne w procesie wychowania dzieci ku dorosłości, odpowiedzialności i wolności.

dzieci w wirtualnej sieci       nastolatki w wirtualnym tunelu

POMYŚL ZANIM KUPISZ

 W publikacji tej zawarte są porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki jak uchronić przed nimi najmłodszych oraz gdzie się zwrócić o pomoc.

pomyl zanim kupisz

RODZINNY PRZEWODNIK PO CYFROWYM ŚWIECIE. PORADNIK DLA RODZICÓW

Autorka podpowiada szereg sposobów na mierzenie się z różnymi wyzwaniami: uczenie się przez naśladowanie, czas spędzany z urządzeniami, technologiczne BHP, problem z wyborem aplikacji i samego urządzenia oraz z funkcjonowaniem pociechy w grupie rówieśniczej.

rodzinnyprzewodnik

NADMIERNE KORZYSTANIE Z KOMPUTERA I INTERNETU PRZEZ DZIECI I MŁODZIEŻ

Publikacja wydana w ramach kampanii społecznej pt. ”W którym świecie żyjesz?” poświęconej nadmiernemu korzystaniu z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież.

nadmierny internet

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE

 Kompendium dla rodziców i profesjonalistów dotyczące najbardziej aktualnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci online.

 bezpieczestwo onlineZOSTAŃ ZNAJOMYM SWOJEGO DZIECKA

Broszury informacyjne wraz z radami dla rodziców i opiekunów jak postępować w codziennych sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu czy urządzeń mobilnych. Broszura informacyjna cz. I - dotyczy filmów 1-5. Broszura informacyjna cz. II- dotyczy filmów 6-10.

zostanznajomym1              zostanznajomym2

ELEMENTARZ DLA RODZICÓW. DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W INTERNECIE!

Współcześnie dzieci od pierwszych dni życia staja się uczestnikami cyfrowej rzeczywistości. Wzrastają i wychowują się w otoczeniu technologii cyfrowych a nieświadomi zagrożeń rodzice coraz wcześniej zaczynają wprowadzać dzieci w świat nowoczesnych narzędzi. Prezentowany informator stworzono aby rozwijać świadomość zarówno rodziców jak i dzieci dotyczącą zagrożeń jakie niesie za sobą nieświadome, bezrefleksyjne korzystanie z Internetu. Broszura porusza tematy dotyczące bezpieczeństwa, komunikacji, rozrywki, zasad pobierania plików z sieci oraz szeroko rozumianej cyberprzemocy. Informator adresowany jest do całej rodziny.

elementarz dla rodzicow dbaj o bezpieczenstwo

 

CYBERPRZEMOC. WŁĄCZ BLOKADĘ NA NĘKANIE

Cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców, w miejscach, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego – i dobrego ucznia, i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej. I popularnego w szkole, i tego, który ma gorsze kontakty z rówieśnikami.

Co więc powinni zrobić rodzice, aby uchronić swoje dziecko? – Żeby pomóc, musimy wiedzieć, co się dzieje. Zaprzyjaźniajmy się z naszymi dziećmi w mediach społecznościowych, na tyle na ile na to pozwalają – radzi Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK.

Cyberprzemoc Wlacz blokade na nekanie

DZIECI W ŚWIECIE GIER KOMPUTEROWYCH. PORADNIK NIE TYLKO DLA RODZICÓW

W gry komputerowe i gry wideo grają obecnie miliony ludzi na świecie. Grać zaczynają dzieci coraz młodsze, nierzadko już w wieku przedszkolnym. Niestety badania wskazują, że ponad połowa dzieci gra w gry nieodpowiednie do ich wieku.Od wiedzy rodziców i ich zaangażowania zależy, czy korzystanie z gier będzie dla dziecka dobrą zabawą i bezpieczną rozrywką.
Poradnik zapoznaje rodziców ze światem gier – z ich typami, korzyściami z grania oraz niebezpieczeństwami, na jakie są narażone dzieci w przestrzeni wirtualnej. Podpowiada też, jak właściwie dobierać gry i jak sprawić, że korzystanie z nowych technologii będzie bezpieczne dla najmłodszych użytkowników komputera i Internetu.

 Dzieci w wiecie gier wideo mini

Administrator

Drodzy Rodzice,
zachęcamy do zapoznania się z treścią poradnika “Jak wspierać dziecko w powrocie do szkół po pandemii?” Fundacji JiM.

Znajdziecie tam Państwo m.in. takie zagadnienia, jak:

  • Potencjalne problemy, które mogą wystąpić podczas powrotu do szkoły.
  • Potrzeby ucznia po powrocie do środowiska szkolnego.
  • Jak wrócić do rytmu codziennego chodzenia do szkoły?
  • Zadbaj o motywację.
  • Zadbaj o emocje.
  • Zadbaj o relacje z rówieśnikami.
  • Jak pomóc dziecku po ciężkim dniu w szkole?
  • Nawiązanie dobrych relacji z nauczycielami i innymi rodzicami.
  • Bajki relaksacyjne dla dzieci.

LINK: https://jim.org/wp-content/uploads/2020/05/Jak-wspiera%C4%87-dziecko-w-powrocie-do-szko%C5%82y_Poradnik-1.pdf

BPolkowska

Poradnik dla rodziców powstał na podstawie Programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Zawiera najważniejsze wskazania, praktyczne podpowiedzi zachowań, ćwiczenia do autorefleksji nt.: Jak określać dziecku granice?; Jak zachęcać dziecko do współpracy?; Czy powinno się karać dzieci?; Jak zachęcać dziecko do samodzielności?; Jak uwolnić dziecko od narzuconych mu ról?; Jak mądrze chwalić dzieci?; Mamy nadzieję, że Poradnik będzie również zachętą dla rodziców do udziału w zajęciach Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.

JAK KOCHAĆ I WYMAGAĆ. PORADNIK DLA RODZICÓW

Jak kochac i wymagac