Małgorzata Szczęsna
Odsłony: 699

13

„Co nam w duszy gra” to hasło tegorocznego XI już Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji i Prozy, który w czwartek, 20 kwietnia 2023 r. odbył się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Od jedenastu lat organizatorkami tego wydarzenia są nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Tym razem młodzi recytatorzy mieli możliwość wybrać teksty wyrażające wszystko, co ich zaciekawia, interesuje, nurtuje, o czym myślą.

W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas I - IV i 12 z klas V - VIII szkół podstawowych powiatu mińskiego, którzy zwyciężyli eliminacje w swoich szkołach. Ich recytatorskie zdolności oceniali: pan Artur Barciś znakomity aktor teatralny i filmowy, ostatnio najbardziej znany szerokiej publiczności dzięki roli Czerepacha w serialu „Ranczo”, pani Renata Bakuła – wieloletni wicedyrektor Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim, pani Teresa Dąbrowska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim, oraz pani Ewa Żak – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim.
Recytacje młodych artystów wzbudziły w publiczności wiele wzruszeń, niejednokrotnie wprowadziły w nastrój zadumy, a także wywołały uśmiech na twarzy. Jurorom zaś przysporzyły spore trudności, ponieważ ogłoszenie ostatecznego werdyktu poprzedziła długa i burzliwa dyskusja. Oceniający w tym roku bardzo zwracali uwagę na dobór repertuaru, który powinien być zgodny z tematem przewodnim konkursu, ale także dobrany do możliwości recytatora.
Po dłuższej naradzie nagrodzili następujących młodych artystów. 1 miejsce wśród uczniów klas I - IV zdobyła Liliana Witan ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim, która przedstawiła „Balladę ogonową” Ludwika Jerzego Kerna, 2 miejsce – Oliwia Małecka ze Szkoły Podstawowej w Siennicy za interpretację wiersza Marcina Brykczńskiego „O prawach dziecka”, 3 miejsce – Nadia Kossakowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim za recytację wiersza „Łyżka” Wandy Chotomskiej. Jurorzy wyróżnili także interpretację wierszy Wandy Chotomskiej: Wojciecha Kruszewskiego ze Szkoły Podstawowej w Ładzyniu, który opowiedział „Po co krowie rogi na głowie” i Barbarę Perzanowską ze Szkoły Podstawowej w Dobrem za przybliżenie „Pomnika Mikołaja Kopernika". Wśród uczniów klas V – VIII niestety nie przyznano 1 miejsca, 2 miejsce zajęła Natalia Rybacka ze Szkoły Podstawowej w Wielgolesie, która przedstawiła fragment książki Adama Bahdaja „Kapelusz za sto tysięcy”, 3 miejsce– Karolina Wiak
ze Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce za wyrecytowanie fragmentu książki Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”. Wyróżnienia zdobyli: Jagoda Michalik ze Szkoły Podstawowej w Siennicy za interpretację wiersza „Wrr…” Ludwika Jerzego Kerna, Kalina Sołtysiak ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie za wiersz Lilu „Walczyk” oraz Anna Wawer ze Szkoły Podstawowej w Dobrem za „Ptasie radio”.
Przewodniczący jury, pan Artur Barciś podsumował konkurs, przekazując recytatorom, a także ich opiekunom kilka cennych rad do pracy z młodymi artystami. Podkreślił, że najważniejsze jest to, aby interpretacja tekstu literackiego była naturalna i pokazała, że recytator rozumie tekst, który wygłasza i interpretuje.
Dzięki hojności honorowego patrona konkursu, burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, pana Marcina Jakubowskiego, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku Mazowieckim wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy, laureaci nagrody książkowe, a zwyciężczyni w grupie klas I – IV oprócz nagrody książkowej – statuetkę.
Organizatorzy mają nadzieję, że uczniowie szkół podstawowych powiatu mińskiego nadal chętnie będą prezentować swoje zdolności recytatorskie w kolejnej edycji “Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji i Prozy”. Z przyjemnością zapraszają na kolejne spotkanie za rok.