Karolina Kluczek

4 8

 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Ten dzień skłania nas do refleksji nad przyszłością naszej planety oraz nad tym jak ważna jest ochrona środowiska i co ludzie, w tym też dzieci mogą zrobić, żeby żyć w zgodzie z naturą. W klasie 1b uczniowie również obchodziły to ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska. Pierwszoklasiści przygotowali pracę plastyczną „Ziemia w naszych rękach”. Były też quizy ekologiczne, zagadki i różne zadania z zakresu ekologii. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, kreatywnością i umiejętnościami. Nauczyły się, co to jest recykling i jak należy segregować śmieci. Na koniec uczniowie zagrali w grę planszową, która utrwaliła zasady recyklingu. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w klasie 1b
Anna Gizińska

IMG 20240423 151048

 23 kwietnia - uczniowie klasy 3b zauważyli w swojej klasie ogłoszenie „Matka Ziemia jest poważnie zagrożona! Poszukujemy ochotników, którzy chcą jej pomóc 🌎 .  Wszyscy natychmiast podjęli wyzwanie i rozpoczęli grę terenową „Uratuj Ziemię”. Z dużym zapałem rozwiązywali zagadki przyrodnicze ✍️🌿, segregowali śmieci 🪣, układali zasady ekologiczne 👩‍🏫, szukali wskazówek a przede wszystkim uczyli się, jak dbać o środowisko naturalne 🍀🌳.Uczniowie świetnie poradzili sobie ze wszystkimi łamigłówkami a na zakończenie wspólnie posadzili piękne bratki 🌺 na szkolnym trawniku. Zabawa przebiegała w duchu zdrowej rywalizacji i wywołała wiele radości i uśmiechu 😀🌍

IMG 20240423 152020IMG 20240423 151758

Czytaj więcej: Gra terenowa "Uratuj Ziemię" w klasie 3b
Iwona Dróżdż

FB IMG 171386877622522 kwietnia na całym świecie organizowane są wystawy, konferencje, festyny poświęcone działaniom ekologicznym. W naszej szkole również spotkaliśmy się na apelu z okazji Dnia Ziemi. Prowadzące  Natalka i Zosia przypomniały społeczności szkolnej o trwającym projekcie VISIONS 2045, w ramach którego Ekopatrol przez kilka miesięcy dokonywał pomiarów temperatury i natężenia światła w wybranych pomieszczeniach. Laureaci konkursu na ekologiczną piosenkę zachęcali nas do dbania o środowisko, wysyłając SOS... ratujmy siebie sami. Reprezentacje klas zachwyciły nas pomysłowością i kreatywnością w  pokazie mody z recyklingu. Od dziś jeszcze bardziej dbamy o nasze środowisko. Segregujemy śmieci, wybieramy rower lub komunikację miejską i angażujemy się różne ekologiczne akcje.

Czytaj więcej: SOS to Ziemia woła ludzi
Iwona Dróżdż

W drugim okresie bieżącego roku szkolnego intensywnie realizujemy działania na rzecz klimatu, promujemy świadomość ekologiczną, zachęcamy do proekologicznych zachowań.

prezentacja

 

Iwona Dróżdż

 Wszystkie pomysły uczestników warsztatów wizyjnych zostały zebrane i opracowane w formie mapy drogowej, czyli szkolnego planu zmierzania do neutralności klimatycznej. Nasze plany sięgają 2045 roku!

road

Iwona Dróżdż

received 895938052536584

Przyszłości neutralnej dla klimatu nie da się osiągnąć bez transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, inicjowanej przez państwa, miasta i przedsiębiorstwa. Również każdy z nas może przyczynić się do osiągnięcia tego celu, uświadamiając sobie, jakie emisje sam powoduje i starając się ograniczać je na tyle, na ile to tylko możliwe.
23 listopada uczniowie i nauczyciele prowadzeni przez ekspertki ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC) z Krakowa wypracowali mapę drogową, czyli szkolny plan zmierzania do neutralności klimatycznej. Nasze pomysły dotyczą obszarów tematycznych tj.: oszczędzanie energii w budynku szkolnym, podwórko szkolne i zasoby wodne, mobilność i podróże, żywienie i odpady, działania edukacyjne – zmiany zachowań.

Czytaj więcej: Warsztaty wizyjne w ramach projektu VISIONS2045
Iwona Dróżdż

384486127 883110803288142 3603635215024650827 n

Wizyta studyjna w Berlinie to kolejny etap wdrażania projektu VISIONS2045 . Warsztaty wizyjne, wymiana doświadczeń, czerpanie z dobrych praktyk szkół niemieckich stały się inspiracją do kolejnych działań projektowych, które będą wdrażane już niebawem w naszej szkole z udziałem całej społeczności w celu zmniejszenia śladu węglowego i osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Czytaj więcej: Wizyta studyjna w Berlinie
Iwona Dróżdż

370546 czerwca odbyło się spotkanie realizatorów z udziałem jednostek współpracujących tj. miejskich spółek komunalnych oraz pracowników urzędu. Poznaliśmy wyniki audytu klimatycznego. Wymieniono doświadczenia, omówiono m.in. plany działań zmniejszających sukcesywnie ślad węglowy w różnych obszarach aktywności zaangażowanych jednostek i pomysły, jak je wprowadzić w życie. Zaplanowano warsztaty dla nauczycieli i pracowników technicznych placówek oświatowych. Przed nami poszerzanie wiedzy w zakresie ochrony klimatu i wdrażanie szkolnego planu działania na rzecz neutralności klimatycznej.

Wyniki audytu klimatycznego (KLIKNIJ>>>)

 

SM MinskM