K. Trojanek
Kategoria:

 podsumowanie projetu fbW ubiegłym roku szkolnym (2020/2021) rozpoczęliśmy realizację projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 – Partnerstwa Współpracy Szkół – KA229 w sektorze Edukacja Szkolna jako partner w projekcie "Une Europe aux multiples facettes". W ramach projektu, współpracowaliśmy ze szkołami z Rumunii (Scoala Gimnaziala "Constantin Brancusi", Targu Jiu), Francji (Collège Fernand Gregh, Champagne sur Seine) oraz Nowej Kaledonii (Collège de Wani (Houailou, Francja/Nowa Kaledonia). Projekt zaplanowany był na 24 miesiące, niestety wyjątkowo trudna sytuacja związana z pandemią COVID-19 zmusiła koordynatora projektu z Nowej Kaledonii do zawieszenia działań projektowych, a co za tym idzie, zamknięcia projektu.

Dnia 17.12.2021 r. odbyło się uroczyste podsumowanie działań projektowych w ramach programu Erasmus+, które zrealizowaliśmy przez ostatnich 16 miesięcy. Uczniowie i nauczyciele, którzy aktywnie zaangażowali się realizację projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gadżety promocyjne z logo projektu Erasmus+ EAMF (koszulki, kubki, torby, worki). Projekt przyczynił się do wzmocnienia przekrojowych kompetencji kluczowych w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej, wielojęzyczności i komunikacji w języku obcym (poprzez realizację zadań i komunikację w języku francuskim i angielskim), rozumienia i tworzenia informacji, umiejętności uczenia się, kompetencji osobistych, społecznych i obywatelskich oraz cyfrowych. Dzięki różnorodnym działaniom w ramach realizacji projektu na forum szkolnym, lokalnym i międzynarodowym, został zrealizowany główny cel projektu, który zakładał włączenie społeczne, poszerzenie wiedzy o kulturze krajów europejskich, nawiązanie międzynarodowej współpracy ze szkołami, wymiana doświadczeń, podniesienie jakości nauczania, motywowanie uczniów do nauki języków obcych, szerzenie otwartości, tolerancji w obliczu wielokulturowości. Współpraca międzynarodowa wpłynęła na utrzymanie wysokiej jakości nauczania oraz zbudowanie potencjału europejskiego. Uczniowie, nauczyciele i społeczność lokalna poszerzyli wiedzę na temat kulturowego dziedzictwa Europy. Ponadto, uczniowie zdobyli i wzbogacili swoje umiejętności oraz wiedzę potrzebną do samorealizacji oraz rozwoju osobistego, (m. in. komunikowanie się w językach obcych, posługiwanie się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, umiejętność uczenia się oraz pracy zespołowej). Udział w projekcie, działania oparte na włączeniu społecznym, wymiana doświadczeń, wykorzystywanie nowoczesnych, innowacyjnych metod i technik pracy w zakresie edukacji poprawiły jakość i skuteczność kształcenia. Wszystko to niewątpliwie posłuży rozwojowi zaangażowanym w jego realizację, a podjęte działania przyniosą pozytywne i długotrwałe efekty uczniom, nauczycielom i szkole.

Pamiętajmy: „Erasmus+ Zmienia życie, otwiera umysły”!


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom i uczniom oraz rodzicom szczególnie zaangażowanym w różnorodne działania na forum szkolnym, lokalnym i międzynarodowym w ramach realizacji projektu. I tak, bardzo dziękujemy:

Pani Iwonie Dróżdż. Pani Annie Pałdynie, Pani Magdalenie Skwiecińskiej-Linosz, Pani Hannie Wielgołaskiej. Pani Monice Kosut, Pani Natalii Pielasie, Pani Karolinie Kluczek, Pani Danucie Wróblewskiej, Pani Beacie Sasin Kielczyk, Pani Iwonie Glince, Pani Annie Gizińskiej, Pani Elżbiecie Gajdzie, Pani Ewie Dobrodziej, Panu Jackowi Rudzkiemu. 

Najaktywniejszym uczniom klas 7a (Igorowi Brzozowskiemu, Damianowi Kunce), 7c (Hannie Protaziuk, Alicji Kropielnickiej, Natalii Laskowskiej-Macios, Agacie Lipskiej, Krzysztofowi Czyżkowskiemu, Marii Środzie, Idze Kaczorek, Marii Jackiewicz, Patrykowi Gryzowi, Igorowi Jurgowianowi, Szymonowi Antonowiczowi, Bartoszowi Kowalczykowi, Gabrieli Czaplińskiej), 7e (Adriannie Winiarskiej, Zuzannie Zgódce, Klaudii Kałowskiej, Nikoli Kruk, Bartoszowi Kolbowi,
Nikoli Kopeć, Stanisławowi Biernackiemu, Jakubowi Rawskiemu, Amelii Ziemińskiej, Annie Gierałtowskiej) oraz 8c (Agacie Łyczkowskiej).


Katarzyna Trojanek, Koordytator szkolny projektu Erasmus+ EAMF

K. Trojanek
Kategoria:

info na gazetk fb W ostatnim miesiącu działań projektowych w roku 2021, którym przyświecało hasło „Erasmus+ Zmienia życie, otwiera umysły” - i to jak!:

poznawaliśmy tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w krajach partnerskich (cykl lekcji języka francuskiego poświęconych tradycjom świątecznym we Francji, 15-17.12.2021),

- chętni uczniowie kl.7 i 8 wzięli udział w Świątecznym konkursie „Wpływ UE na nasze życie” zorganizowanym przez Punk Europe Direct w Mińsku Mazowieckim (laureatką konkursu została Adrianna Winiarska z kl.7e, 20.12.2021),

podsumowaliśmy dotychczasowe działania w ramach projektu Erasmus+ EAMF za okres od IX 2020 do XII 2021 (17.12.2021).

Dnia 17.12.2021 r. odbyło się uroczyste podsumowanie działań projektowych w ramach programu Erasmus+, które zrealizowaliśmy przez ostatnich 16 miesięcy. Uczniowie i nauczyciele, którzy aktywnie zaangażowali się realizację projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz gadżety promocyjne z logo projektu Erasmus+ EAMF (koszulki, kubki, torby, worki).

Pamiętajmy: „Erasmus+ Zmienia życie, otwiera umysły”!

K. Trojanek
Kategoria:

W listopadzie działania w ramach projektu Erasmus+ upływają nam pod hasłem „Ekologia i zmiany klimatyczne”, co jest jednym z priorytetów UE. Przeprowadziliśmy akcję edukacyjną w ramach Dnia Czystego Powietrza, który przypada na 14 listopada. Wzięliśmy udział w warsztatach Recycling Workshops prowadzonych przez wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności 17 listopada (w centrum młodzieżowym Międzyczas) i 19 listopada (w siedzibie Fundacji EBU) w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, który obchodzony jest w dniach 15-22 listopada. Ponadto w ramach Dnia Edukacji dla Klimatu 25 listopada, wolontariusze EKS zFundacji EBU odwiedzili naszą szkołę i przeprowadzili dla naszych uczniów w SP1 warsztaty kulturowo-językowe, w czasie których nauczyliśmy się przyjaznych środowisku praktyk wykonując świąteczne ozdoby z materiałów z odzysku. Wspólnym celem wszystkich tych działań było budowanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży, zwrócenie uwagi na globalny problem zanieczyszczenia środowiska, budowanie społeczności osób zainteresowanych tematyką zagrożeniakatastrofą klimatyczną oraz dzielenie się pomysłami dotyczącymi innowacyjnych rozwiązań w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, co stanowi jedno z priorytetowych zadań Unii Europejskiej w ramach Zielonego Ładu.

EKO Erasmus+

Eko1Eko2

K. Trojanek
Kategoria:

W ramach tegorocznej, 5 już edycji obchodów #ErasmusDays świętowaliśmy przez dwa (z trzech) dni! Dnia 14 i 15 października 2021 r., Agata Łyczkowska z kl.8c walczyła w ogólnopolskim Turnieju Szachowym, który miał na celu promocję programu Erasmus+. Ponadto w piątek 15 października gościliśmy w punkcie Europe Direct Mińsk Mazowiecki, który jest jednym z 24 punktów sieci ED w całej Polsce! Na spotkaniu z Panią wiceburmistrz Elizą Bujalską – kierowniczką Punktu oraz Panią Elżbietą Ślązek – inspektorem do spraw informacji europejskiej, rozmawialiśmy o działalności punktu, programach europejskich dla młodzieży, współpracy, a także opowiedzieliśmy o rezultatach projektów unijnych Erasmus+ oraz PO WER. Zagraliśmy również w grę dotyczącą Zielonego Ładu, dzięki której poznaliśmy jego znaczenie i założenia. W trakcie spotkania mogliśmy zapoznać się z szeregiem publikacji informujących o programach i priorytetach Unii Europejskiej i wybrać coś interesującego dla siebie. Na zakończenie podzieliliśmy się naszymi pomysłami na możliwe działania promujące europejskie zagadnienia wśród młodzieży naszego miasta, byliśmy też „konsultantami ds. gadżetów” punktu Europe Direct. Kompetentni Europejczycy – to MY, Europejczycy z SP1!

Ja dzisiaj dowiedziałam się wiele o Europie, ale też o naszym Mińsku w którym naprawdę dużo się dzieje i nawet jak jesteśmy małym miasteczkiem to zaczynamy wychodzić z wieloma pomysłami i mamy też wiele projektów dzięki którym możemy przeżyć świetną przygodę ale też jestem dumna z osób które w tym uczestniczą i razem robimy tak żeby było lepiej szczególnie nasi wolontariusze, Pani Eliza Bujalska, oraz nasi nauczyciele którzy pomagają nam i dają nam wielką szansę. Dziękuję ”

Na spotkaniu dowiedziałem się w jakim stopniu nasze miasto zostało w pewien sposób wyróżnione przez powstanie tutaj jednej z zaledwie 24 siedzib Europe Direct w całej Polsce.”

Z dzisiejszego spotkania wyniosłam dużo rzeczy. Dowiedziałam się przede wszystkim o różnych innych projektach w Unii Europejskiej. Były również zajęcia o zdrowym środowisku. Nasze miasto jest również bardzo nowoczesne, bo posiada jedno z 24 w Polsce ED. Pozdrawiam.”

Na dzisiejszym spotkaniu dowiedziałam się, że istnieje dużo więcej projektów Europejskich, a nie tylko Power i Erasmus+. Dowiedziałam się również ile wspaniałych pomysłów czeka na ulepszenie projektów w naszym mieście. Wiem już także co to jest green deal. Kolejną informację jaką wyniosłam ze spotkania jest to, dlaczego Unia Europejska popiera ,,zielone miasteczko” w naszym mieście. Uważam, że dzisiejsze spotkanie było bardzo potrzebne zarówno do pogłębienia naszej wiedzy o Europie jak i integracji grupy.”

Link do relacji na youtube: https://youtu.be/689XTvrkEJQ 

male

K. Trojanek
Kategoria:

V Bieg ErasmusaDnia 24 września 2021 r. odbył się ogólnopolski V Bieg Erasmusa. Tak jak w ubiegłym roku, my również postanowiliśmy wziąć udział w 5-tej edycji e-Biegu Erasmusa. Chętni uczniowie naszej szkoły z kl.7c i 7e postanowili uczcić to wydarzenie i w czasie 2 godz. 54 min. przebiegli w sumie 14,61 km. Brawo!


V bieg Erasmusa

K. Trojanek
Kategoria:

Konkurs na logoW wyniku głosowania koordynatorów z krajów partnerskich na logo projektu doszło do remisu. W związku z tym, podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu wielkiego finału głosowania tak, aby wszyscy uczniowie i nauczyciele zaangażowani w projekt, jak również inni członkowie społeczności szkolnej z naszych partnerskich placówek mogli wziąć w nim udział. Głosowanie trwało od 26 czerwca do 30 września 2021 roku. W finale międzynarodowego głosowania na oficjalne logo projektu Erasmus+ EAMF oddało swój głos 255 osób, z czego aż 181 na projekt naszych partnerów z Rumunii. Gratulujemy!!!
P.S. Nasz projekt zajął zaszczytne II miejsce, zdobywając 49 głosów.

Katarzyna Trojanek
Kategoria:

Udało nam się sfinalizować kolejny wspólny projekt, nad którym szkoły partnerskie pracowały od marca bieżącego roku w ramach obchodów święta Frankofonii! Utwór "Allez, Allez..." zachęca do działania, walki i dążenia do celu mimo wielu przeciwieństw losu!

la francophonie en chanson