Administrator
Odsłony: 1734

zd1 Złotymi zgłoskami zapisali się w historii miasta nad Srebrną przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 m. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim. Wspaniale spisali się oni w czasie Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady Młodzieży w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Uczniowie klasy sportowej, funkcjonującej od kilku lat w placówce oświatowej popularnie określanej mianem „Kopernika”, uczestniczyli w zmaganiach chłopców 10 x 1200 metrów. Utalentowanym młodym mińszczanom, którzy jako jedyni reprezentowali województwo mazowieckie przyszło sportowo powalczyć z zawodnikami tworzącymi trzynaście zespołów. Każda z biegaczy musiał liczyć się nie tylko z koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami, ale i niełatwą, bardzo urozmaiconą, trasą. Z tej sportowej próby uczniowie mińskomazowieckiej SP 1 wyszli znakomicie. Udział w zawodach mających miejsce w dolnośląskiej Olszynie przyniósł im wywalczenie drugiej, „srebrnej”, lokaty. Lepsi od biegaczy z Mińska Mazowieckiego okazali się tylko uczniowie szkoły podstawowej z wielkopolskiej Opalenicy. Z drugiej strony świeżo upieczeni srebrni medaliści pozostawili w pokonanym polu przedstawicieli placówek oświatowych funkcjonujących w Stargardzie, Aleksandrowie Łódzkim, Bliznem, Opolu, Kiełczowie, Bytomiu, Słupsku, Brzesku, Sulechowie, Białymstoku, Świeciu i Smolniku. Skład sztafety utworzyli Kamil Gańko, Dawid Kwiatkowski, Bartek Sekular, Bartosz Jeruzalski, Bartosz Szczęsny, Filip Gruba, Michał Woś, Damian Fijałek, Kuba Makos, Olek Dzięcielski i rezerwowy Jakub Prokop.

Co ciekawe w zestawieniu tym skutecznie przebrnęli oni przez wcześniejsze fazy przełajowych zmagań. Aby stanąć na starcie zawodów odbywających się w Olszynie musieli oni okazać się najlepszymi w zawodach powiatowych przeprowadzonych w Mińsku Mazowieckim, regionalnych zorganizowanych nad siedleckim Zalewem Muchawka oraz wojewódzkich również mających miejsce w Siedlcach. – Na ten piękny sukces złożyło się wiele elementów. Srebrni medaliści uczęszczają do klasy sportowej SP 1, dzięki czemu można z nimi systematycznie potrenować. Istotne było ponadto to, że byliśmy na obozie sportowym i przede wszystkim mocno popracowaliśmy w jego trakcie nad przygotowaniem motorycznym. Innym ważnym czynnikiem na drodze do dolnośląskiego sukcesu było to, że występujemy na Mazowszu w wymagających rozgrywkach piłkarskich [na co dzień uczniowie trenują w drużynach piłkarskich funkcjonujących w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim - przyp. ta]. Charakteryzuje je mocne tempo grania i intensywne bieganie co też pomogło nam przygotować się do ogólnopolskich zawodów. Ci reprezentujący rocznik 2005 i 2006 chłopcy posiadają także duży potencjał motoryczny, który udało się wykorzystać w kontekście przełajowego osiągnięcia. Do tego dodam, że biegi przełajowe w pewnym sensie są podobne do meczu piłkarskiego. Występuje w nich zmienność tempa biegu, zmienność rytmu biegu, zmiana kierunku biegu. To wszystko ma znaczenie. Nie zapominajmy również o tym, że w czasie przygotowań i wcześniejszych startów chłopcy bardzo mocno poczuli, iż stanowią jedną drużynę. Wszyscy stali murem za sobą. To wszystko odpowiednio zaprocentowało – powiedział podsumowując niebagatelny sukces mińszczan opiekun srebrnych medalistów Robert Gójski. Znaczący wkład w zajęcie przez nich drugiej lokaty w skali naszego państwa wnieśli ponadto pozostali nauczyciele pracujący w „Koperniku”, a także Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim, rodzice uczniów, dyrektorzy szkół, sponsorzy wyjazdów na zawody i kilkudniowego pobytu w Olszynie oraz Miasto Mińsk Mazowiecki.

Dodajmy, że sukces odniesiony przez przełajowców nie jest jedynym jaki w ostatnich latach stał się udziałem uczniów klasy sportowej funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku Mazowieckim. Wcześniej zapamiętano ją z takich osiągnięć jak drugie miejsce w ogólnopolskim finale piłkarskiego Turnieju Coca - Coli. Istnienie tej klasy w „Koperniku” stanowi bardzo dobrą podbudowę do osiągania znaczących wyników sportowych.
Wtorkowe, 29 października, zawody w Olszynie odbyły się pod patronatami objętymi przez Województwo Dolnośląskie, burmistrza Miasta Olszyna Leszka Leśko i Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Gminy Olszyna, SL GKS Olsza Olszyna, Szkolny Związek Sportowy „Dolny Śląsk” we Wrocławiu oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Olszynie.

zd2

Fot. Marcin Radziński

dziękujemy za pomoc przy stworzeniu materiału p. Robertowi Gójskiemu i p. Robertowi Stelmachowi