Administrator

Kolejny moduł projektu matematycznego  "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki" zatytulowany był  "Matematyka w tańcu". Tym razem  uczniowie przekonali się, jak duży związek ma matematyka z tańcem. Wspólnie tworzyli mapy myśli i wypełniali karty pracy, w których rozpoznawali m.in. matematyczne rytmy. Dowiedzieli się też, jak ważna w tańcu jest symetria oraz liczby parzyste i nieparzyste. W trakcie zajęć uczniowie zaplanowali układ taneczny i zauważyli w nim elementy powiązane z matematyką. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Taniec był okazją do integracji grupy i budowania pozytywnego obrazu nauki, która jest elementem codzienności.

1p2 1

Czytaj więcej: Projekt "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki" - VII moduł
Elżbieta Gajda, Monika Kosut
3f1e5105 a33b 46fc b909 87b6a20ebae8
 
Dnia 25 kwietnia uczniowie klas 3a i 3d wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Pierwszym punktem wycieczki był spacer po tamie w Sulejowie 👫, dzieci poznały historię zapory oraz funkcję zbiorników wodnych . Następnie uczestnicy wycieczki pokonali wraz z przewodnikiem podziemną trasę turystyczną, stanowiącą pozostałości po dawnej kopalni piasku - „Groty Nagórzyckie” . Spacerując oświetlonym chodnikiem dzieci podziwiały nie tylko przestrzeń podziemia, ale też oglądały ekspozycje związane z historią tego miejsca i słuchały legend o grotach. Potem wszyscy udali się do Rezerwatu „Niebieskie Źródła”. Po krótkim spacerze dotarli do wywierzysk, czyli źródeł krasowych, z których wybija woda zachwycająca błękitnym kolorem 🌊. Barwa ta jest zjawiskiem o charakterze optycznym. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie uczniowie mogli obejrzeć m.in. drewniany młyn wodny , kolekcję kamieni młyńskich, pojazdy pancerne z II wojny światowej wydobyte z rzeki i wiele innych ciekawych eksponatów. Następnie zwiedzano Konewkę, gdzie znajduje się były kompleks niemieckich schronów z czasów II wojny światowej i ekspozycja militariów i pojazdów wojskowych. Na zakończenie wszyscy mogli posilić się pieczonymi kiełbaskami przy ognisku . To był długi dzień pełen wrażeń. 😀
 
 
 
Czytaj więcej: Tajemnice Niebieskich Źródeł - wycieczka klas 3a i 3d
Iwona Dróżdż

Logo FSM

Szanowni Rodzice,
we współczesnym świecie młodym ludziom już od najmłodszych lat towarzyszy Internet. Choć dzieci na co dzień z niego korzystają, nie zawsze potrafią robić to w sposób refleksyjny, odpowiedzialny i zapewniający im bezpieczeństwo. Zatem, jak zadbać o własne dziecko w dobie smartfonów i gier komputerowych? Co powinni wiedzieć rodzice na temat wpływu nowoczesnych technologii cyfrowych na rozwój emocjonalny dziecka? Czym jest agresja w sieci i jakie są konsekwencje z niej wynikające?
Jeśli chcemy pomóc sobie i naszym dzieciom, posłuchajmy specjalisty. Z myślą o rodzicach, dziadkach i wszystkich dorosłych, którzy opiekują się naszymi uczniami zaprosiliśmy do szkoły ekspertów programów profilaktyczno – edukacyjnych, którzy omówią kluczowe aspekty związane z wpływem nowoczesnych technologii na rozwój emocjonalny dzieci oraz zagrożeniami, jakie niosą za sobą środowiska wirtualne. Terapeuci podzielą się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem, przekażą cenne informacje oraz praktyczne wskazówki, które pomogą w skutecznym wsparciu dzieci w świecie cyfrowym.

Wszystkich dorosłych, którzy chcą zadbać o dobrostan psychiczny swoich bliskich zapraszamy na godzinne spotkania:
8 maja 17.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas 6 - 7 - 8
8 maja 18.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas 4 - 5
10 maja 17.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas „0" - 1
10 maja 18.30 – rodzice/opiekunowie, dorosłe rodzeństwo, dziadkowie uczniów klas 2 - 3

*spotkania są dedykowane dla poszczególnych grup wiekowych, jednak ze względów organizacyjnych można wybrać sobie dogodny termin.

Edyta Czajka

image000009 9

W dniu dzisiejszym 6 maja obchodziliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystą akademię przygotowały klasy 6b i 7d.Miała ona konwencję teleturnieju, rywalizacji między dwoma klasami, która w finale zakończyła się zdobyciem pucharu ,, Mistrza Wiedzy o Konstytucji 3 Maja". Akademia miała charakter widowiska patriotycznego, w którym uczennice z klas 6b i 7d oraz chłopcy z 7d zaprezentowali układy taneczne z flagami i barwami narodowymi. 

A oto laureaci naszych konkursów patriotycznych, którym wręczyliśmy nagrody:

- Powiatowy Konkurs Historyczny pt. "Żołnierze Niezłomni w powiecie mińskim"
3 miejsce Helena Maletka

- konkurs szkolny "Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni"
1 m.Paulina Wicha 7B
1 m. Wiktoria Pulik 6B
2 m.Anna Tomaszewska 7B
2 m.Natalia Jannasz 4a
3 m.Monika Tomaszewska 7B
3 m.Klaudia Kunka 4a

- konkurs szkolny "Słodka, majowa przekąska"
1m. Julita Adolf 4d
1m. Gabriela Majchrzak 5b
2m. Zofia Bogusz 7d
3m. Marianna Cyran 4d

-konkurs szkolny "Najpiękniejszy strój patriotyczny"
1m. Laura Malinowska 4d
1m. Klaudia Kunka 4a
2m. Milena Woźniak 4c
3m. Filip Pałysa 5B

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej: 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Iwona Glinka
d138c134 dfef 4807 9acc 55e6e8826700"Odpady segregujemy, Ziemię ratujemy" 
pod takim hasłem w kwietniu uczniowie klasy 2d wykonali plakaty oraz uczyli się jak dbać o Ziemię - naszą planetę. Wszyscy wiemy, że nie wytwarzanie śmieci jest niemożliwe, ale ich redukcja i recykling, jak najbrdziej. Wspólnie musieliśmy się zastanowić jakie rzeczy możemy z odpadów wykorzystać ponownie, zużycie czego musimy ograniczyć, jakie mamy codzienne nawyki chroniące środowisko oraz co nadaje się do recyklingu. Doszliśmy do wniosku, że musimy pamiętać na co dzień o naszej Ziemi, ponieważ mamy ją tylko jedną.🌏
Czytaj więcej: "Odpady segregujemy, Ziemię ratujemy" -klasa 2d
Danuta Wróblewska

c5eddf7b 0d0f 4118 bafb 47ee401eb271

Realizując blok tematyczny „Przyjaciele Ziemi” uczniowie klasy 1a utrwalali wiadomości na temat działań proekologicznych, takich jak: segregowanie odpadów, oszczędzanie wody i energii, korzystanie z ekologicznych środków transportu oraz komunikacji miejskiej, wykorzystywanie obydwu stron papieru podczas rysowania, zwracanie uwagi na znaki ekologiczne znajdujące się na opakowaniach kupowanych produktów, pakowanie zakupów do torby wielokrotnego użytku itp. Uczniowie poznali pracę ekologa. Segregowali odpady do odpowiednich pojemników. Dowiedzieli się, że recykling to bardzo ważna sprawa w dzisiejszych czasach. Odczytywali informacje związane z ekologią, zapisane na opakowaniach produktów. Wykonali tematyczne prace plastyczne oraz wiele ćwiczeń interaktywnych. Dzięki podejmowanym działaniom uświadomili sobie, że każdy powinien mieć swój wkład w ochronę środowiska naturalnego, gdyż Ziemia jest naszym wspólnym domem.

Czytaj więcej: Przyjaciele Ziemi – uczniowie klasy 1a
Ewa Zagórska

 20240418 161409„Ziemia to nasz wspólny dom – dbajmy o nią!” – pod takim hasłem przeprowadzono serię zajęć proekologicznych w klasie 2c, których zadaniem było uświadomienie dzieciom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety i jak należy o niego dbać. Drugoklasiści poznali zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatu, oszczędzania energii, wody, segregowania i wtórnego wykorzystania odpadów. Pracując w grupach, układali puzzle, rozwiązywali ekologiczne łamigłówki, rozmawiali o konieczności ochrony drzew i zastanawiali się, dlaczego są one tak ważnym elementem ekosystemu. Wszystkie te działania oparte były na ciekawych tekstach literackich. „Tu mówi lisek” Marii Ewy Letki – to jeden z nich. Na podstawie tego słuchowiska, dzieci układały zdania będące apelem zwierząt do ludzi. Pomysłów było co niemiara, a wszystkie bardzo trafne i niezwykle ważne. Korzystając z TIK, utrwalano zdobyte wiadomości. Pewnego dnia sala lekcyjna zmieniła się w małe śmietnisko, dzięki czemu uczniowie mieli okazję wykorzystać wiedzę w praktyce i wszystkie odpady posegregować do odpowiednich koszy. Na tablicy w sali lekcyjnej powstała dekoracja z prac plastyczno-technicznych, przedstawiająca „ekologiczne drzewa”, a efektem pracy w grupach są ciekawe ekologiczne lapbooki. Zwieńczeniem zajęć było złożenie przez dzieci przysięgi, że zawsze będą stać na straży dobra naszego wspólnego domu. Czekała też na nie niespodzianka. Drugoklasiści otrzymali list. Początkowo nie wiedzieli, czy mogą go otworzyć, bowiem adres na kopercie brzmiał „Miłośnicy planety Ziemia”. Krótkie klasowe dywagacje nad kopertą doprowadziły do jej otwarcia, bowiem uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że kochają Ziemię i czują się jej przyjaciółmi. W kopercie znajdował się list do dzieci od … Ziemi, ale jaka była jego treść – to pozostanie tajemnicą drugoklasistów z 2c.

Czytaj więcej: Miłośnicy planety Ziemia z 2c
Anna Gizińska, Karolina Kluczek

23Dnia 24 kwietnia uczniowie klas 1b i 3b odwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen, który zwiedzali to zaciszna wieś z przełomu XIX i XX wieku, ukryta wśród łąk, pól i lasów. Ekspozycję tworzy 11 zagród chłopskich🏘, kościół, kaplica, a także dwory, kuźnia, karczma i wiatrak. Bielone wapnem i kryte strzechą chałupy otoczone warzywnikami 🏡, sadami i ogródkami kwiatowymi 🌻oraz miedze z pasącymi się zwierzętami 🦆 🪿 sprawiają, że wieś wciąż tętni życiem. Zwiedzanie połączone było z grą terenową, która wzbudziła wiele emocji. Należało odnaleźć fragmenty, które ukrywały zdjęcia. Wszystkim udało się odgadnąć hasło 🤓. Kolejnym punktem była przejażdżka wozem 🐎po terenie skansenu. Poza tym uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie i poczuć się jak uczniowie w latach 50-tych. Uczestniczyli w warsztatach „Uczymy się kaligrafii” 👩‍🏫. Zajęcia odbywały się w letniej izbie lekcyjnej zaaranżowanej na klasę szkolną z lat 50 – tych XX w. Lekcja rozpoczęła się od założenia fartuszków 👩‍🎓, później uczniowie poznali dawne narzędzia oraz próbowali pisać stalówką i tuszem w specjalnym zeszycie do kaligrafii ✍️. To była ciekawa lekcja. Po dniu pełnym wrażeń, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu. 😀 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

Czytaj więcej: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - klasa 1b i 3b
Monika Kosut

5da4178b 9dc5 4912 9031 76993ecdf306

 Dzień Ziemi 🌏 jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. W ostatnim tygodniu dzieci z klasy 3a aktywnie włączyli się do obchodów tego święta. Powstały ciekawe plakaty 🌿🍀przedstawiające naszą planetę. Uczniowie pracując w grupach wykonali bardzo pomysłowe zabawki z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Nie zabrakło również rozmów na temat tego, jak my wszyscy możemy dbać o środowisko. Dzięki temu dzieci stworzyły zbiór zasad, jakimi wszyscy powinni się kierować. Uczniowie klasy 3a już doskonale wiedzą, że o planetę Ziemię powinien dbać każdy jej mieszkaniec, codziennie, nie tylko w jej święto. 🐞🌳🛴

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w klasie 3a
Martyna Burakowska

7ce17903 a27a 48a8 981e 0496da1167b4

 

W ramach obchodów Dnia Ziemi 🌏uczniowie klasy 2a utrwalili zasady segregowania śmieci tworząc wspólną gazetkę ekologiczną🌳🍀🍃.

Nie zabrakło także sił, by uprzątnąć teren wokół szkoły.🧤🧹Pogoda i humor dopisywały!😊

Potwierdzamy, że można łączyć przyjemne z pożytecznym.👍👌

Ziemio, masz w nas swoich sprzymierzeńców!😍🐌🦋

 

 

Czytaj więcej: Dzień Ziemi w klasie 2a