Ewa Zagórska

Spotkanie uczniów klasy 2A z lekturą

2    Kilka dni temu uczniowie klasy 2A omawiali lekturę pt. „Karolcia” Marii Kruger. To opowieść o dziewczynce, która znajduje magiczny błękitny koralik. Posiada on moc spełniania życzeń. Mali bohaterowie, Karolcia i jej przyjaciel, Piotr, uciekając przed czarownicą, która chce im wykraść magiczny skarb, z dziecięcą radością wypowiadają kolejne życzenia i w związku z ich spełnianiem przeżywają mnóstwo fantastycznych przygód.

Praca z lekturą skłoniła dzieci do refleksji i dyskusji: o pragnieniach, potrzebach, o tym, co w życiu najważniejsze, co tylko ważne, co mniej istotne. Dostrzegły i zrozumiały, że sprawianie radości innym, daje radość nam samym. W trakcie pracy powstały piękne portrety głównej bohaterki i czarownicy. Uczniowie opisywali wygląd Karolci, oceniali wady i zalety bycia dzieckiem i osobą dorosłą, zastanawiali się, czy potrzebna jest magia do tego, aby być po prostu dobrym człowiekiem, pisali list do głównej bohaterki i redagowali jej dalsze przygody. Ukoronowaniem pracy nad lekturą było stworzenie gier planszowych. Dzieci podzielone na pary wymyślały własne gry, których motywem przewodnim były treści omawianej książki. Praca była wspaniała. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Własnoręcznie tworzyli nawet pionki do gry oraz fanty (oczywiście w postaci błękitnych koralików). Warto też dodać, że każda gra została opatrzona samodzielnie przez dzieci stworzoną instrukcją. Współpraca, pełne skupienie i zadowolenie z efektów - to właśnie przyniosła nam praca z „Karolcią”. Nikt nie był zmęczony, a fakty z książki zostały powtórzone, więc pewnie na długo pozostaną w pamięci drugoklasistów.

Kategoria: