Ewa Zagórska

20220607 184205

2 czerwca 2022 r. uczniowie klas 3a i 3c wybrali się na całodniową wycieczkę do pięknego, historycznego miasteczka, położonego na prawym brzegu Wisły – do Kazimierza Dolnego. To niezwykle malownicza miejscowość, prawdziwa perła architektoniczna, jedno z bardziej urokliwych miejsc w Polsce. Dzieci poznały jego historię opowiadaną przez przewodnika.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wąwozu Korzeniowego. Podziwialiśmy odsłonięte w wyniku erozji wodnej ogromne korzenie starych drzew oraz warstwy skał lessowych o pięknym, żółtym kolorze. Następnie, spacerując zabytkowymi uliczkami, wśród niezwykłych kamieniczek i pachnących kawiarenek, udaliśmy się do centrum i zwiedzaliśmy Rynek.

Znajduje się tam studnia, będąca symbolem Kazimierza Dolnego. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zdobycie Góry Trzech Krzyży, skąd roztaczał się cudowny widok na malowniczą okolicę. Wśród atrakcji było też zwiedzanie ruin zamku, który pełnił funkcję obronną w XIII i XIV wieku. Udało nam się również „wdrapać” na Basztę – jedną z najstarszych murowanych fortyfikacji w Polsce, choć wcale nie była to łatwa sprawa. Ostatnim punktem naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca. Dużo radości sprawiały dzieciom towarzyszące nam przez cały czas mewy.
        Po bardzo aktywnym, kilkugodzinnym zwiedzaniu, udaliśmy się do restauracji na smaczny obiad. Później w pełni sił ruszyliśmy kupić pamiątki i pyszne kazimierskie, drożdżowe koguty.
Wycieczka była niezwykła, bardzo udana. Dała wszystkim mnóstwo radości. Wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń. Wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej  pamięci.

Kategoria: