Ewa Zagórska

a20231027 124823       Uczniowie klasy 2c już dwukrotnie gościli w szkole ważnego i niezwykle sympatycznego gościa. Był to pan Paweł Mączka, tata Hani – uczennicy naszej klasy, który jest miłośnikiem i pasjonatem informatyki. Tą dziedziną nauki zajmuje się również zawodowo.
       Przybyły gość opowiedział dzieciom o tym, jaki zawód wykonuje i na czym polega jego praca. Poruszył temat związany z koniecznością ochrony danych, w ciekawy sposób przypomniał o zagrożeniach płynących z nadmiernego korzystania z telefonów i z Internetu. Podkreślał zasady bezpieczeństwa w sieci. Dzieci dowiedziały się też, co to jest chmura internetowa i do czego służy. Jednak najbardziej atrakcyjna okazała się tematyka związana ze sztuczną inteligencją. Wzbudziła mnóstwo emocji, bowiem nasz gość, chcąc pokazać swoim młodym rozmówcom możliwości AI,  zaproponował kreatywną zabawę. Dzieci tworzyły opowieści, sztuczna inteligencja na ich podstawie generowała obrazy, które pan Paweł wyświetlał na ekranie. Zdumienie i zaskoczenie rysowało się na twarzach dzieci. Jednak nasz gość uświadomił im, że sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić umysłu i umiejętności człowieka, dlatego… trzeba się uczyć :)

Drugoklasiści bardzo chętnie brali udział w zajęciach, odpowiadając na podchwytliwe, niejednokrotnie mocno zmuszające do myślenia, pytania pana Pawła. Sami też zadawali naszemu gościowi mnóstwo pytań, na które cierpliwie i z uśmiechem, odpowiadał.
      Spotkanie było bardzo ciekawe. Zapewne podczas niego, przez niejedną ośmioletnią główkę przemknęła myśl, że zawód informatyka jest niezwykle interesujący i „wciągający”. Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi za poświęcony nam czas, za podzielenie się pasją i wiedzą na tematy tak bardzo na czasie, tak bardzo „trendy” w dzisiejszym świecie.